TROFEUL celei de-a XVI-a ediţii a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US” a fost obţinut de formaţia „THE SKY” a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi
În perioada 28 iulie – 05 august 2021 s-a desfăşurat cea de-a XVI-a ediţie a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US”, proiect organizat de Casa de Cultură a Studenţilor din Ploieşti, sub egida Ministerului Tineretului şi Sportului.
Partenerii evenimentului: Liga Studenţilor din Centrul Universitar Ploieşti.
Evenimentul, derulat exclusiv online pe pagina de Facebook a Casei de Cultură a Studenţilor Ploieşti, a reunit formaţii studenţeşti de dans din centrele universitare Cluj - Napoca, Craiova, Iaşi, Sibiu şi Ploieşti: „Jump In” şi „Royal Dance Academy CCS” - Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj Napoca; „Freaks” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova; „Hometown Dance” şi „The Sky” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi; „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu; „Atlantis” şi „Unique” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti.
Juriul concursului a fost format din personalităţi din domeniul artei spectacolului:
- Robert Zahariuc – Profesor coregraf - absolvent al U.N.A.T.C. Bucureşti - Facultatea de Coregrafie; master în Arta Spectacolului Coregrafic al U.N.A.T.C. Bucureşti; doctorand în Arte Vizuale la UNARTE Bucureşti; membru plin al Uniunii Naţionale a Artei Coregrafice din România – Preşedintele juriului;
- Răzvan Hanganu - Prim balerin al Teatrului „TOMA CARAGIU” din Ploieşti; absolvent al Liceului de coregrafie „Floria Capsali” Bucureşti şi al Universităţii „Gheorghe Cristea” - Artele Spectacolului - secţia regie şi coregrafie;
- Ovidiu Pascal - Scenograf al Teatrului „Toma Caragiu” din Ploieşti.
Criteriile de jurizare au fost: originalitatea dansului; originalitatea costumelor; valoarea interpretativă; impresia artistică; compoziţia coregrafică; tehnica dansatorilor şi raportul just între coregrafie şi muzică.
Premiile acordate în cadrul Concursului Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, ediţia a XVI-a au fost următoarele:
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea SOLO:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
Locul 2: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Locul 3: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea DUET:
Locul 1: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Locul 2: „FREAKS” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca; 
Locul 2: „ROYAL DANCE ACADEMY CCS” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;      
Genul SHOW – DANCE – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Locul 2: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca; 
Locul 3: „ROYAL DANCE ACADEMY CCS” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;      
Genul OPEN – Secţiunea SOLO:
 Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
 Locul 2: „ROYAL DANCE ACADEMY CCS” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;      
Genul OPEN – Secţiunea FORMAŢIE:  
 Locul 1: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
 Locul 2: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
 Locul 3: „ATLANTIS” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Genul ETNO STILIZAT – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Locul 2: „UNIQUE” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Locul 3: „ATLANTIS” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Genul CARACTER - Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Locul 2: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Locul 3: „UNIQUE” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Genul STREET – DANCE – Secţiunea SOLO:
Locul 1: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Locul 2: „FREAKS” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Locul 3: „UNIQUE” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Genul STREET – DANCE – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „FREAKS” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Locul 2: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Locul 3: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul DANS MODERN – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Locul 2: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul SHOW – REVUE – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul DANS SPORTIV – Secţiunea DUET:
Locul 1: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul DANS SPORTIV – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
PREMII SPECIALE:
Premiul de popularitate: „ATLANTIS” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Premiul de originalitate: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Premiul pentru cea mai bună dansatoare: HAJNALKA POPA -„JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
Premiul pentru cel mai bun dansator: MARIUS MOLDOVAN -„M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Premiul pentru cea mai bună coregrafie: ADRIAN ŞTEFAN – „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi.
TROFEUL celei de-a XVI-a ediţii a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US” a fost obţinut de formaţia „THE SKY” a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi.
 
Sursa:Comunicat Casa de Cultura a Studentilor Ploiesti