Premiile celei de a XV-a ediţie a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US”
 
 
În perioada 19 – 27 noiembrie 2020 s-a desfăşurat cea de-a XV-a ediţie a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US”, proiect organizat de Casa de Cultură a Studenţilor din Ploieşti, sub egida Ministerului Tineretului şi Sportului.
Partenerii evenimentului au fost: Universitatea Petrol – Gaze din Ploieşti şi Liga Studenţilor din Centrul Universitar Ploieşti.
Evenimentul, derulat exclusiv online pe pagina de Facebook a Casei de Cultură a Studenţilor Ploieşti, a reunit formaţii studenţeşti de dans din centrele universitare Braşov, Cluj - Napoca, Craiova, Iaşi, Piteşti, Sibiu şi Ploieşti: „One Dream” - Casa de Cultură a Studenţilor Braşov; „Jump In” - Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj Napoca; „Freaks Crew” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova; „Hometown Dance” şi „The Sky” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi; „Starfix” – Casa de Cultură a Studenţilor Piteşti; „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu; „Atlantis” şi „Happy Dance” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti.
Juriul concursului a fost format din personalităţi din domeniul artei spectacolului:
- Robert Zahariuc – Profesor coregraf - absolvent al U.N.A.T.C. Bucureşti - Facultatea de Coregrafie; master în Arta Spectacolului Coregrafic al U.N.A.T.C. Bucureşti; doctorand în Arte Vizuale la UNARTE Bucureşti; membru plin al Uniunii Naţionale a Artei Coregrafice din România – Preşedintele juriului;
- Răzvan Hanganu - Prim balerin al Teatrului „TOMA CARAGIU” din Ploieşti; absolvent al Liceului de coregrafie „Floria Capsali” Bucureşti şi al Universităţii „Gheorghe Cristea” - Artele Spectacolului - secţia regie şi coregrafie;
- Ovidiu Pascal - Scenograf la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti.
Criteriile de jurizare au fost: originalitatea dansului; originalitatea costumelor; valoarea interpretativă; impresia artistică; compoziţia coregrafică; tehnica dansatorilor şi raportul just între coregrafie şi muzică.
Premiile acordate în cadrul Concursului Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”, ediţia a XV-a au fost următoarele:
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea SOLO:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
Locul 2: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea DUET:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
Locul 2: „ONE DREAM” – Casa de Cultură a Studenţilor Braşov;
Genul CONTEMPORAN - Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;             
Locul 2: „ONE DREAM” – Casa de Cultură a Studenţilor Braşov;
Locul 3: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul CARACTER - Secţiunea DUET:
Locul 1: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Genul CARACTER - Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „ATLANTIS” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Locul 2: „STARFIX” – Casa de Cultură a Studenţilor Piteşti;
Locul 3: „FREAKS CREW” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Genul STREET – DANCE – Secţiunea SOLO:
Locul 1: „FREAKS CREW” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Locul 2: „HAPPY DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Locul 3: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Genul STREET – DANCE – Secţiunea DUET:
Locul 1: „HAPPY DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti;
Locul 2: „FREAKS CREW” – Casa de Cultură a Studenţilor Craiova;
Genul STREET – DANCE – Secţiunea FORMAŢIE:
Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
                      Locul 2: „ONE DREAM” – Casa de Cultură a Studenţilor Braşov;
Locul 3: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul OPEN – Secţiunea SOLO:
 Locul 1: „JUMP IN” – Casa de Cultură a Studenţilor „Dumitru Fărcaş” din Cluj – Napoca;
 Locul 2: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
Genul OPEN – Secţiunea DUET:
                      Locul 1: „ONE DREAM” – Casa de Cultură a Studenţilor Braşov;
Locul 2: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul OPEN – Secţiunea FORMAŢIE:  
      Locul 1: „ONE DREAM” – Casa de Cultură a Studenţilor Braşov;
 Locul 2: „HOMETOWN DANCE” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
 Locul 3: „THE SKY” – Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi;
Genul DANS SPORTIV – Secţiunea DUET:
      Locul 1: „M & M” – Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu;
 Locul 2: „STARFIX” – Casa de Cultură a Studenţilor Piteşti;
 Locul 3: „STARFIX” – Casa de Cultură a Studenţilor Piteşti;
 
Sursa:Comunicat Casa de Cultura a Studentilor Ploiesti