20 mai -Noaptea muzeelor . Programul muzeelor din Prahova. Iniţiată de Ministerul Culturii şi Comunicării din Franţa şi patronată în prezent de Consiliul Europei, de UNESCO şi de Consiliul Internaţional al Muzeelor, Noaptea Muzeelor este un eveniment de succes desfăşurat la nivel internaţional şi aflat anul acesta la a 13-a ediţie.

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, prezent la acest eveniment prin secţiile sale muzeale încă de la prima ediţie, vă invită în seara de 20 mai 2017, în intervalul orar 19.00 – 01.00 – intrarea gratuită -, să luaţi parte la următoarele evenimente:

 

 

   Secţii muzeale în Ploieşti

 

Muzeul Ceasului „Nicolae Simache”

   ora 19.00

   Serată muzeală: „Acorduri nocturne” -concert instrumental

Colaboratori: Concert instrumental susţinut de elevi de la Colegiul de Artă „Carmen Sylva” Ploieşti

 

Muzeul „Ion Luca Caragiale”

   ora 19.30

Expoziţie temporară: „Eroii lui Caragiale”

Colaboratori: Şcoala Gimnazialã ,,Andrei Rãdulescu” Chiojdeanca

Proiecţie de film – imagini de la Concursul „Caragiale, contemporanul nostru”, ed. a -XX-a

Muzeul Memorial „Nichita Stănescu”

ora 19.00 – 24.00

Program nocturn de vizitare pe fundalul sonor al versurilor nichitiene în interpretarea poetului; vizionare de imagini video cu poetul

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova

Biroul Istorie

ora 19.00 – 01.00

,,Cinema muzeu”

Proiecţie filme Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova şi secţiile sale din Ploieşti şi judeţ.

Muzeul „Casa de Târgoveţ din Sec. XVIII-XIX”

ora 19.00 -01.00

Serată muzeală: „În acorduri muzicale de altădată....”

Vizitarea muzeului la ceas târziu în noapte, în acorduri muzicale de altădată.

Muzeul Memorial „Paul Constantinescu”

ora 20.00

Recital vocal-instrumental: „Acorduri în noapte”

Colaboratori: Elevi de la Colegiul de Artă „Carmen Sylva” Ploieşti

Vizitarea expoziţiei permanente la ceas târziu în noapte în acordurile muzicale ale creaţiei compozitorului Paul Constantinescu.

Secţii muzeale în Judeţ

Muzeul Memorial „Cezar Petrescu”, Buşteni

ora 17.00

Seară de muzică şi poezie: „Prietenii lui Cezar Petrescu”

Colaboratori: membrii cenaclului „Simion Barbulescu” şi chitaristul Viorel Corbu

Vizitarea expozitiei permanente în acordurile muzicii

Muzeul „Casa Domnească”, Brebu

ora 18.00

Serată literar-muzicală: „Nocturnã muzicală”

Colaboratori: Colegiul Naţional Militar ,,Dimitrie Cantemir” Breaza

Înregistrare audio de muzică clasică, vizitarea expoziţiilor permanente şi temporare

Muzeul Memorial „Nicolae Iorga”, Vălenii de Munte

   ora 19.00

Prelegere: ,,Nicolae Iorga – discurs către naţiune, 1917”

Colaboratori: Şcoala Gimnazialã ,,Trãian Sãvulescu” comuna Izvoarele

dna prof. Elena Dãnilã Fuerea

Muzeul Memorial „Constantin şi Ion Stere”, Bucov

   ora 19.00

Prelegere „Constantin Stere şi Basarabia” -susţinutã de referent Corina Mãrãşescu

Colaboratori: Şcoala Gimnazialã ,,Constantin Stere” Bucov

Muzeul ,,Conacul Bellu”, Urlaţi

ora 19.00

Serată muzeală: ,,Dialogul -un obiect o poveste”

Colaboratori: Elevi de la Liceul ,,Brâncoveanu Vodã” Urlaţi

Muzeul ,,Conacul Panã Filipescu”, Filipeştii de Târg

ora 19.00 -01.00

Seratã muzealã: ,,Seara la conac...”

Colaboratori: Şcoala Gimnazialã ,,Filipeştii de Târg” şi alte şcoli din zone limitrofe

Program nocturn de vizitare.

Muzeul ,,Crama 1777”, Valea Cãlugãreascã

ora 20.00

Expoziţie temporarã ,,Pomul vieţii”