Premiile acordate în cadrul celei de-a XIII-a ediţii a Concursului Naţional de Dans „Everybody Dance with Us”

 

În perioada 15 – 16 noiembrie 2018 s-a desfăşurat cea de-a XIII-a ediţie a Concursului Naţional de Dans „EVERYBODY DANCE WITH US”, proiect organizat de Casa de Cultură a Studenţilor din Ploieşti, în parteneriat cu Universitatea Petrol – Gaze din Ploieşti şi finanţat de Ministerul Tineretului şi Sportului.

Au participat formaţiile de dans „Jump In”, „X-Tazy” (Casa de Cultură a Studenţilor Cluj Napoca), „Freaks Crew” (Casa de Cultură a Studenţilor Craiova), „The Sky” (Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi), „M & M (Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu), „Atlantis”, „Happy Dance”, „Unique” şi „Urban Army” (Casa de Cultură a Studenţilor Ploieşti).

Concursul s-a desfăşurat pe următoarele genuri de dans: modern, contemporan, caracter, show-dance, fantezie coregrafică, music-hall, dans sportiv, street dance, dans comic şi open.  

Juriul concursului a fost format din personalităţi din domeniul artei spectacolului şi educaţiei:

-          Profesor universitar doctor inginer Daniela Buzoianu, Prorector al Universităţii Petrol - Gaze din Ploieşti – Preşedinte de onoare al juriului;

-          Robert Zahariuc - Profesor-coregraf la Palatul Copiilor din Ploieşti, specializare în „Arta spectacolului teatral – coregrafic” - Preşedintele juriului;

-          Răzvan Hanganu – Balerin – solist al Teatrului „Toma Caragiu” din Ploieşti;

-          Antonia Bruckner - Profesor – coregraf;

-          Ovidiu Pascal - Scenograf la Teatrul „Toma Caragiu” din Ploieşti.

Criteriile de jurizare au fost originalitatea dansului şi a costumelor, valoarea interpretativă, impresia artistică, compoziţia coregrafică, tehnica dansatorilor, raportul just între coregrafie şi muzică.

Premiile acordate în cadrul celei de-a XIII-a ediţii a Concursului Naţional de Dans „Everybody Dance with Us” au fost următoarele:

-         Premiul pentru cel mai bun dansator: Alexandru Simion – „Atlantis” (C.C.S. Ploieşti);

-         Premiul pentru cea mai bună dansatoare: Patricia Boruzescu – „Freaks Crew” (C.C.S. Craiova);

-         Premiul pentru cea mai bună coregrafie: Alina Ciceo – „Jump In” (C.C.S. Cluj - Napoca);

-         Premiul pentru cel mai bun solo – dance: Radu Domşa – „Jump In” (C.C.S. Cluj - Napoca);

-         Premiul pentru cel mai bun duet: Alexandra Ivan şi Adrian Răşinariu - „M & M” (C.C.S. Sibiu);

-         Premiul pentru originalitate: „Unique” (C.C.S. Ploieşti);

-         Premiul pentru popularitate: „Freaks Crew” (C.C.S. Craiova);

-         Premiul special al juriului: „Unique” (C.C.S. Ploieşti);

-         Premiile Universităţii Petrol - Gaze din Ploieşti: Cristian Budacu - „Urban Army” (C.C.S. Ploieşti) şi „The Sky” (C.C.S. Iaşi);

-         Premiul mass-media: „Happy Dance” (C.C.S. Ploieşti)

Genul dans modern:

-         Locul I: „Urban Army” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul II: „Unique” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul III: „X - Tazy” (C.C.S. Cluj - Napoca);

Genul dans contemporan:

-         Locul I: „Jump In” (C.C.S. Cluj - Napoca);

-         Locul II: „M & M” (C.C.S. Sibiu);

-         Locul III: „X - Tazy” (C.C.S. Cluj - Napoca);

Genul dans de caracter:

-         Locul I: „Atlantis” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul II: „M & M” (C.C.S. Sibiu);

-         Locul III: „Unique” (C.C.S. Ploieşti);

Genul show- dance:

-         Locul I: „Urban Army” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul II: „Happy Dance” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul III: „M & M” (C.C.S. Sibiu);

Genul fantezie coregrafică:

-         Locul I: „Freaks Crew” (C.C.S.Craiova);

-         Locul II: „The Sky” (C.C.S. Iaşi);

Genul music - hall:

-         Locul I: „X-Tazy” (C.C.S. Cluj- Napoca);

Genul dans sportiv:

-         Locul I: „M & M” (C.C.S. Sibiu);

-         Locul II: „Happy Dance” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul III: „The Sky” (C.C.S. Iaşi);

Genul street- dance:

-         Locul I: „Jump In” (C.C.S. Cluj - Napoca);

-         Locul II: „Urban Army” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul III: „Freaks Crew” (C.C.S. Craiova);

Genul dans comic:

-         Locul I: „Atlantis” (C.C.S. Ploieşti);

Genul open:

-         Locul I: „Jump In” (C.C.S. Cluj - Napoca);

-         Locul II: „Atlantis” (C.C.S. Ploieşti);

-         Locul III: „Unique” (C.C.S. Ploieşti);

TROFEUL celei de-a XIII-a ediţii a Concursului Naţional de Dans „Everybody Dance with Us” a fost acordat Casei de Cultură a Studenţilor Cluj – Napoca pentru evoluţia de excepţie a trupei de dans „Jump In”.