Prima ediţie a Festivalului – Concurs Internaţional de Folclor Prahova Online a avut loc la Ploiesti
Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti a organizat în perioada 1- 27 iunie 2020, primei ediţie a Festivalului – Concurs Internaţional de Folclor Prahova Online. Premiile simbolice
Au constat în diplome, fiind acordate de Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti.
.
Juriul format din:
 
  Maestru Coregraf Mircea Resiga - preşedinte
  (Coregraf al Ansamblului Profesionist „Drăgan Muntean” Deva)
 
  Prof. Gelu Nicolae Ionescu - membru
  Director Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti
 
  Maestrul Coregraf Vasile Enache- membru
  Coregraf al Ansamblului Folcloric Prahova al Casei de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti
 
A stabilit acordarea următoarelor premii:
 
Premiu special al juriului:
Ansamblul folcloric "Junii Cetăţii Dezna" Arad - Coregraf Balog Adrian
Folk Dans Ensemble "Sofia-6" Bulgaria - coregraf Nikolay Nestorov
 
Categoria de vârstă 7-13 ani
Premiul I:
Ansamblul folcloric "Hori şi Joc" Baia Mare - coregraf Maria Seraz
Formaţia "Frumuşica" Tichileşti - coregrafia Gabriela Corbu
Premiul II
Ansamblul folcloric "Periniţa" Otopeni - coregraf Liliana Comana
Premiul III
Ansamblul "Bradeţul junior" Ştefeşti - coregraf Gabriela Antonescu
 
 
Categoria de vârstă 14-18-18+ ani
Premiul I
Ansamblul folcloric "Muşeteanca" Însurăţei - coregrafia Gheorghe Mihalache
Ansamblul folcloric "Periniţa" Otopeni – „Suită muntenească” - coregraf Liliana Comana
Premiul II
Ansamblul folcloric "Hora Maxinenilor" din Maxineni - coregrafia Gheorghe Mihalache
Premiul III
Ansamblul Folcloric "Brădeţul" Ştefeşti - coregraf Gabriela Antonescu
Formaţia "Jocul" Brăila - coregrafia Gheorghe Mihalache
 
Categoria Etno stilizat
Premiul I
Ansamblul folcloric "Vatra Neamului" - "Suită moldovenească" – coregraf Gramada Ana
Premiul II:
Grupul "Firefly" Măgurele - coregraf Florentina Catana
Ansamblul folcloric "Vatra Neamului" Mini Duo Folclor "Tare-mi place ca să joc" - coregraf Gramada Ana
Premiul III
Ansamblul folcloric "Vatra Neamului" - "Inimă de ţigan" - coregraf Gramada Ana
 
Categoria copii începători
Premiul I
Ansamblul Folcloric "Hori şi Joc - Juniori" Baia Mare - coregraf Maria Seraz
Premiul II
Ansamblul folcloric "Românaşii" Dâmboviţa - coregraf Comănescu Diana
 
S-au oferit şi Diplome de excelenţă astfel:
1. Maestrului coregraf Gheorghe Mihalache (post-mortem);
2. Maestrului coregraf Nikolay Nestorov;
3. Maestrului coregraf Balog Adrian.
Sursa: Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti
 
Foto cu caracter ilustrativ