Tramvaiele din Ploieşti vor fi desenate personalizat
Un grup de iniţiativă din Ploieşti a propus Primăriei locale ca tramvaiele din municipiu să fie desenate personalizat, propunerea având un răspuns pozitiv.
Astfel, prin tehnica graffiti (artă urbană), tânărul artist Călin Silviu  va realiza împreună cu prietenii desene personalizate pe tramvaiele din Ploieşti, primul desen a fost realizat pe un tramvai care deserveşte traseul 102 (vezi foto).
 
Comunicat Primăria Mun. Ploieşti
Primarul municipiului Ploieşti, Andrei Liviu Volosevici, a răspuns pozitiv unei iniţiative civice locale, prin intermediul căreia tramvaiele din municipiul nostru vor fi desenate personalizat.
Un grup de tineri pasionaţi de arta stradală doreşte ca, prin tehnica graffitti, tramvaiele care circulă în oraş să primească o înfăţişare modernă şi atractivă, prin intermediul căreia să fie promovată artistic imaginea Ploieştiului, astfel, să ne reamintim şi să le arătăm tuturor de ce suntem mândri că suntem ploieşteni.
Cu imaginaţie şi din dorinţa de a exprima aprecierea faţă de cel mai mare dramaturg român, Ion Luca Caragiale, primul tramvai a fost redecorat exterior în culori vii.
În spiritul acestei iniţiative locale vor fi personalizate, anul acesta, şi celelalte tramvaie din municipiul nostru. Acestea vor fi branduite cu simbolurile urbei noastre, din diferite domenii (cultură, sport, etc).
Artistul ploieştean, care va realiza gratuit lucrările în cadrul acestui acest proiect, este Călin Silviu (https://www.facebook.com/mebssilviu), recunoscut în rândul pasionaţilor de artă stradală cu semnătura MEBS.
„Am susţinut mereu oamenii talentaţi ai oraşului nostru. De aceea, am hotărât să răspund ferm acestor tineri plini de iniţiativă şi dăruire faţă de comunitatea ploieşteană. Le mulţumesc şi le exprim, pe această cale, aprecierea mea faţă de expresia artistică originală şi ideile pline de inovaţie, pentru faptul că doresc să aducă un plus de modernitate şi ingeniozitate la capitolul promovării oraşului nostru” a declarat primarul Andrei Liviu Volosevici.